Історія бібліотеки

Перші згадки про створення бібліотек в районі поєднані із згадками про розвиток освіти. У великих селах відкривались церковно – приходські школи для селянських дітей. При них створювались невеликі бібліотеки. Книги для яких були пожертвувані заможними родинами. Книги в основному були духовного змісту.
В 1938 році в смт. Чемерівці було відкрито районну бібліотеку. Вона знаходилась в окремому приміщенні і мала 25 пересувок. Книжковий фонд бібліотеки був значно кращим, ніж в селах. Районна бібліотека стала центром культурного розвитку. Значний відсоток жителів користувався її послугами.
Під час Великої Вітчизняної  війни бібліотека не працювала. Всі її надбання було знищено окупантами.
Відродження бібліотек району розпочалось після закінчення війни. Жителі сіл зносили до бібліотек вцілілі книги. Бібліотекарі ремонтували їх, а деякі й переписувались. Піднімалось з руїн народне господарство, а разом з ним і бібліотеки.
Після закінчення Великої Вітчизняної війни в старому приміщенні районного Будинку культури відновлює роботу районна бібліотека. Завідує нею Ніна Вдовіна, бібліотекар – Євгенія Павловська.
В 1957 році колектив районної бібліотеки очолила Ліда Дмитрівна Федоришена. В 1961 році районна бібліотека для дорослих перейшла в новозбудоване приміщення кінотеатру,  в якому зайняла другий поверх.
В кінці 40-х років в Чемерівцях було відкрито дитячу бібліотеку. Знаходилась вона в приміщенні старого Будинку культури де займала кімнату поряд з дорослою бібліотекою. Завідувала нею Віра Іванівна Лаврова.
  В 1965 році дитяча бібліотека займає кімнати приміщення старої школи.
Створення централізованої бібліотечної системи в районі розпочалось з 1 січня 1978 року. Районна ЦБС об’єднала 2 районні, 1 міську та 53 сільських бібліотеки. Очолила районну ЦБС Валентина Василівна Барицька.
Центральна районна бібліотека ввійшла в ЦБС з розрізненими приміщеннями. Відділ обслуговування знаходився в приміщенні кінотеатру. Всі інші – в старому приміщенні школи. Восени 1979 року розпочато будівництво нового приміщення районної бібліотеки.
3 травня 1985 року районна бібліотека для дорослих, Ії відділи та центральна дитяча бібліотека перейшли в новозбудоване приміщення.

                                   Керівники бібліотек


                                                                        Федоришина Лідія Дмитрівна
                                               народилася 20 січня 1937 року  в с. Косківці Хмельницької області.
Починаючи з 1957 року після закінчення Харківського Державного бібліотечного інституту і до 1992 року працювала в колективі Чемеровецької районної бібліотеки. Спочатку з 1957 і по 1975 рік – на посаді завідуючої Чемеровецькою районною бібліотекою.
З 1978 по 1992 роки – завідуюча відділом комплектування та обробки літератури центральної районної бібліотеки.
Перші роки молодого спеціаліста прийшлися на нелегкі часи становлення бібліотек району. Йшли пошуки нових форм роботи бібліотек, доведення книги до кожної сім»ї району.
За свою багаторічну працю на бібліотечній роботі Лідія Дмитрівна Федоришина неодноразово нагороджувалась почесними грамотами обласного управління та районного відділу культури.
Лідія Дмитрівна нагороджена знаком Міністерства культури « За відмінну роботу», медаллю «Ветеран Праці»..


                     Вілія Василівна Барицька 
 народ.в с.Збриж Чемеровецького району 31 липня 1936 р.
З 1956 – 1971 роки завідуюча бібліотекою с.Кутківці.
Нелегкі умови праці. Холодне, пристосоване приміщення. Але було прагнення – служити людям. І це служіння вилилось в нелегку щоденну роботу по залученню жителів села до оволодіння духовним скарбом.
Працювала. Заочно закінчила бібліотечний факультет Харківського інституту культури.
З грудня 1971 р. по квітень 1977 р. Вілія Василівна завідує бібліотекою для дітей.
З квітня 1977 р. – завідує районною бібліотекою для дорослих.
З квітня 1978 року - по 2002 рік - директор Централізованої бібліотечної системи. Завдячуючи її настирливості, терпінню, її бажанню перетворити в дійсність заплановане, колектив районної бібліотеки працює в новому приміщенні ЦРБ, а користувачі мають змогу користуватись просторими читальними залами, затишною літературно – музичною вітальнею.
За свою працю Вілія Василівна нагороджена Орденом Знак Пошани, Орденом Трудового Червоного Прапора, звання « Ветеран праці».


               Кропельницька Світлана Володимирівна 
народилась 16 вересня 1935 року в с. Липова Долина, Липово – Долинянського району Сумської області. Згодом сім»я переїхала в м. Кам»янець – Подільський.
З 1959 по 1961 рік навчалася в Кам»янець – Подільському технікумі культурно – освітніх працівників.
Перші, нелегкі роки, працювала методистом Грицівської районної бібліотеки. Нелегко було дівчині з міста жити життям далекого сільського району. Проте молодість, ентузіазм, бажання працею своєю принести людям користь, вело молодого спеціаліста від Грицева пішки до найвіддаленіших сіл району.
Після укрупнення району попала під скорочення і працювала в інших бібліотеках. Одружилась. Мінялись місця проживання. І слідом за чоловіком їхала працювати Світлана Володимирівна.
З 5 -го липня 1982 року на посаду старшого бібліотекаря відділу обслуговування Чемеровецької районної дитячої бібліотеки була призначена С.В.Кропельницька. З 1.04.1983 року Світлана Володимирівна переведена на посаду заступника директора по роботі з дітьми .
Відвідувачі дитячої бібліотеки поважали Світлану Володимирівну за енциклопедичні знання за уміння допомогти їм підібрати необхідну літературу, за людяність і доброту.
В1991 році в республіканському конкурсі « На кращий сценарій» зайняла 3 призове місце за історико – краєзнавчу літературну подорож « Тобі розкаже сива давнина, як край наш жив, боровсь і розвивався».
Світлана Володимирівна носить почесне звання « Ветеран праці».


                   Мазур Михайло Олексійович
народився 1 квітня 1948 р.в с.Басівка Городоцького району Хмельницької області. Педагог за освітою, він багато років віддав навчанню дітей рідної мови та літератури. З 1994 по 1998 рр – заступник начальника управління соціального захисту, з 1998 по 2003 рр – заступник голови, керівник апарату Чемеровецької райдержадміністрації. З липня 2003 по лютий 2008 рр. – директор Чемеровецької ЦБС. Під його керівництвом було розпочато комп»ютеризацію бібліотечних процесів, покращилась робота по краєзнавству.









Сьогодні центральна районна бібліотека – це інформаційний, просвітницький, культурний заклад району, а також  методичний центр для публічних бібліотек району. З 2008 року Чемеровецьку районну бібліотеку очолює Марія Михайлівна Кульпінська. Користувачам бібліотеки надаються такі послуги: вільний доступ до джерел інформації, оперативне та якісне обслуговування користувачів, організація та проведення літературних вечорів, презентацій книг, зустрічей, проведення „круглих столів” та семінарів, послуга міжбібліотечного абонементу, користування Інтернетом, ксерокопіювання, сканування та інші додаткові послуги.
Бібліотека крокує в ногу з часом працює над комп”ютеризацією та автоматизацією бібліотечних процесів. Створюється електронний каталог та краєзнавча картотека. Бібліотека впроваджує інноваційні послуги та приймає участь у різноманітних проектах. Результатом цього є перемога в четвертому раунді проекту „Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету” в програмі Бібліоміст в 2012 році. 
Але навіть в епоху Інтернету книга залишається другом у години дозвілля та талановитим вчителем. Ніщо не замінить нам приємного відчуття спокою та впевненості, яке викликає шелестіння сторінок.
Якщо ви цінуєте хорошу книгу і якщо перед вами стане питання де її знайти – приходьте  в Чемеровецьку району бібліотеку тут на вас чекає та радо зустріне її колектив.